Normalne vrednosti nuhalne svetline so pomemben presejalni podatek, ki pa ga marsikdo ne razume. Zato je morda prav, da ob pomoči ZC Dravlje in njihovih ginekoloških strokovnjakov_inj pogledamo, kakšne so normalne vrednosti za nuhalno svetlino.
Več info na tel. ZC Dravlje: 051 336 847 ali preko kontaktnega obrazca ZC Dravlje.
Nuhalna svetlina z zgodnjo morfologijo ploda in dvojnim hormonskim testom je ena ključnih ultrazvočnih preiskav v času nosečnosti. Opravlja se med 11. tednom in 13. tednom in 6 dni nosečnosti. V ZC Dravlje priporočajo, da v času nuhalne opravite še pregled NIFTY. Tudi ta je presejelani, a 99 % natančen. Časovno ga lahko opravljate od 10. tedna nosečnosti navzgor. Najbolj praktično pa je, da ga opravite hkrati z nuhalno svetlino.
NIFTY lahko v Ljubljani izvedete v Zdravstvenem Centru Dravlje, kjer so nam tudi pomagali pri nastanku tega članka. Naročite se lahko tule.
Kaj je nuhalna svetlina?
Nuhalna svetlina je šranja, ki se nahaja na zatilju ploda in vsebuje majhno količino tekočine. Ta špranja, ki je vidna le v določenih tednih, je običajno zelo majhna, a se lahko poveča, če obstajajo nekatere težave pri razvoju ploda. Ginekolog_inja z ultrazvokom izmeri debelina te špranje in rezultati meritev so ključni za oceno tveganja za določene sindrome (13., 18. in 21.).
Običajno velja, da je debelina do 2,5 mm normalen rezultat, ki ne nakazuje povečane verjetnosti za kromosomska odstopanja. Poudariti pa je treba, da zgolj debelina te špranje ne zadošča za zanesljivo oceno tveganja za kromosomska odstopanja. Prenatalni pregled nuhalne svetline z zgodnjo morfologijo ploda in dvojnim hormonskim testom zato nujno vključuje še druge dejavnike, kot so starost nosečnice, točni datum zadnje menstruacije in rezultate iz dvojnega hormonskega testa. Šele vse to skupaj s posebnim računalniškim izračunom z do 80% verjetnostjo pove, kakšna je možnost za najpogostejše kromosomske sindrome.
Povečana nuhalna svetlina
Če je nuhalna svetlina večja od 2,5 mm, se šteje, da so izmerjeni podatki nenormalni. Povečana nuhalna svetlina je lahko znak, da se pri plodu razvijajo določene težave. Najpogostejši razlog za povečanje nuhalne svetline so kromosomske motnje, kot so: Downov sindrom, Edwardsov sindrom in Patauov sindrom.
Povečana nuhalna svetlina pa ni nujno znak kromosomskih motenj. Lahko tudi nakazuje na druge prirojene napake, kot so srčne bolezni, težave z ledvicami ali druge organske okvare. V nekaterih primerih se lahko povišana nuhalna svetlina pojavi brez večjih zapletov, kar pomeni, da ni nujno, da bo otrok imel genetske ali druge zdravstvene težave.
Kaj sledi po izmeri povečane nuhalne svetline?
Nadvse pomembno je, da vam ginekolog_inja ne le reče, nuhalna svetlina je toliko in toliko mm. MM nuhalne svetline morajo nujno biti dopolnjeni z vrednostjo dvojnega hormonskega testa in izraženi v odstotkih. Za to je potrebno, da ima ginekolog licenco FMF in primerne ultrazvočne aparature ter programe za izračune nuhalne svetline. Tak izvajalec z najdaljšo tradicijo izvajanja nuhalne svetline pri nas je ZC Dravlje. Kontaktirate jih lahko tule.